На головну сторінку

Раїса КириченкоРаїса Кириченко
http://zn.kiev.ua/
співачка (меццо-сопрано), народна артистка України (1979);

Перейти до списку пісень >>

Альбоми:
  • Я - козачка твоя (2002)
  • Як тебе не любити... (2004)
  • Кращі пісні (2006)
  • Моя подруго мила (2008)
  • Доля у нас - два крила
  • Українська вишиванка
  • Цвіте Черемшина

Дати життя: 14.10.1943 - 09.02.2005
Місце народження: с. Корещина Глобинського р-ну Полтавської обл.

Біографія

Уклін тобі, перлина України, За неповторний, невмирущий спів І нескінченні ті пісні однині, Як пам'ять тих, хто так тебе любив...

У світлий день християнського свята Покрови Матінки Божої – 14 жовтня 1943 року у селі Корещина Глобинського району в родині фронтовика Панаса Коржа та його дружини Марії народилася донечка Рая.

Змалку дівчинка Рая трудилась – носила татові обіди: "Черствий окраєць хліба з часником для мене найсолодшим був сніданком". Вміла все: копати, сапати, пасти, косити, доїти і завжди любила співати: ще маленькою брала батькову гармошку, вилазила на вишню - грала і співала голосно, щоб було чути на все село. У мріях маленька Рая уявляла себе артисткою. Першу співочу практику Раїса Кириченко пройшла у Землянківській школі, в громадському житті якої приймала активну участь. Після закінчення семи класів цієї школи Раїса Опанасівна пішла працювати на ферму, де порала теляток, доїла корів і співала (на фермі дівчата створили хор доярок). Красива, ставна, співуча дівчина привернула увагу професійного музиканта Павла Оченаша, а свято пісні у с. В.-Кринки стало для Раї Корж відправною точкою у світ мистецтва.

У січні 1961 р. співачка стає солісткою народного хору Кременчуцького автомобільного заводу під керівництвом Павла Федоровича Оченаша. Вже з червня 1962 р. працює у професійному колективі – Полтавському жіночому хоровому театралізованому ансамблі "Веселка", концертмейстером якого був Микола Михайлович Кириченко. Цього ж року сталася трагедія - пішов з життя батько співачки.

У листопаді 1962 р. Раїса Опанасівна переїздить на роботу до вокально-хореографічного ансамблю "Льонок" при Житомирській філармонії. А 15 грудня 1963 р. Раїса Опанасівна та Микола Кириченко одружилися.

У травні 1967 р. Раїса Кириченко стає солісткою вокально-хореографічного ансамблю "Веснянка" Херсонської філармонії, а вже з січня 1968 р. – солісткою Черкаського народного хору. І де б вона не працювала, її величності українській пісні віддавала всю себе, її вона не виконувала, а творила, не забувала ніколи маминої настанови "...не співай пісні, які ні про що. Вибирай ті, що западають в людську душу!"

У травні 1973 р. Раїсі Кириченко присвоєно звання "Заслужена артистка України". 1979 р. співачці присвоєно звання Народної артистки України. У лютому 1986 р. Раїсі Кириченко присуджено Державну премію української УРСР імені Т. Г. Шевченка.

Праця в Черкасах набирала обертів, записувалось багато пісень. Маючи вже значний сценічний досвід, співачка організувала власний ансамбль "Калина", потім "Росава". Працювала одночасно з національним оркестром народних інструментів під керівництвом Віктора Гуцала, естрадно - симфонічним оркестром радіо і телебачення з духовим оркестром (виступала в Києві, Криму, по всій Україні, Білорусії).

Її пісні – "Мамина вишня" (Анатолія Пашкевича, Дмитра Луценка), "Світи нам, матінко" (Олександра Білаша, Тамари Голобородько), "Стежина до мами" (Миколи Свидюка, Наталії Коломієць), "Дорога до матері" (Олександра Злотника, Вадима Крищенка) змушують відкладати всі справи і слухати їх, як власне одкровення, згадувати свою матусю, а багатьох і задуматись. Одержували, дякуючи їй нове життя і народні пісні – українська пісня у її виконанні звучала під небом Австралії, Алжиру, Америки, Тунісу, Філіппін, Монголії, Канади... Раїса Кириченко підкорила своїм голосом всю Європу.

Згодом Ф. Т. Моргун запрошує подружжя Кириченків на Полтавщину, і 27 лютого 1987 р. Раїса та Микола Кириченки повернулися з Черкас у Полтаву, а вже у березні створили ансамбль "Чураївна", де Раїса Кириченко була солісткою-вокалісткою. За рік з концертами об' їздили мало не всю Полтавщину. Співпрацювала Раїса Опанасівна з народним хором "Калина" Полтавського педагогічного інституту ім. В. Г. Короленка, яким керує заслужений діяч мистецтв України Григорій Левченко. Навіть випускний іспит (а вона закінчила в 1989 р. Харківський інститут мистецтв ім. І. П. Котляревського) складала диригуючи цим хором.

З вересня 1994 р. співачка працювала викладачем відділу співу Полтавського музичного училища ім. М. В. Лисенка.

Далі був важкий період (з листопада 1996 р. по березень 1997 р.) у житті співачки – її життя висіло на волосинці (тяжка хвороба нирок). Уже мало хто й вірив, що вона виживе. Від'їзд до Німеччини, довгі місяці радикального лікування... Але любов до пісні повернула співачку на сцену – нові пісні, нові сторінки життя.

За клопотанням і участю Раїси Кириченко у Корещині було збудовано церкву Покрови Пресвятої Богородиці (2002 р.), реставровано клуб, відкрито дитячий садок у селі Землянки. У відремонтованому приміщенні стала діяти Землянківська повна середня школа ім. народної артистки України Р. О. Кириченко. У школі запрацював і музичний клас, а подружжя Кириченків подарували музичні інструменти. Для всіх здійснилось ще одне бажання – газифікація осель, школи.

3 березня 1998 р. співачці вручили Орден княгині Ольги ІІІ ступеня, через рік – ІІ ступеня і в березні 2001 р. – І ступеня. А в жовтні 2003 р. Указом Президента України присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

9 лютого 2005 року не стало Раїси Кириченко. Попрощатися з нею у будинок Київської Національної філармонії прийшли тисячі людей, а потім її повезуть додому - в Корещину, як вона і заповідала. Її поклали вічно спати поряд з матусею.

Друзями вірними і щирими залишились і по цей день Володимир Пащенко, Микола Ляпаненко, Олексій Чухрай стараннями яких відкрито музей Раїси Кириченко у Полтавському державному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. і віриться, що постануть і пам'ятники славетній співачці на її рідній землі.

Вона продовжує себе у багатьох тих, кого вчила співати, це і Наталка Шинкаренко з Градизька, учні музичного класу Землянківської школи, що своїми голосочками вдячно славлять Раїсу Панасівну. Це і хор "Калинове гроно" - учасник і переможець багатьох конкурсів, концертів.

Щороку 14 жовтня Землянківська школа гостинно запрошує шанувальників творчості Р. Кириченко на пісенне свято "Не журися, Україно, в тебе добрий рід!". У жовтні 2006 р. в стінах школи відкрито світлицю Раїси Кириченко.

Вікторія Срібна.
Джерело: Музичне краєзнавство Полтавщини: від витоків до сьогодення / Укладачі: Лобач О. О., Халецька Л. Л. - Полтава: ПОІППО, 2009. - 360 с.

Пісня пам'яті Раїси Кириченко: Молитва за козачку

  ПІСНІ
НазваСлова / МузикаАльбомA Файли  Рік  #
 Бабине літо В. Крищенко / Л. Нечипорук Доля у нас - два крила     3645
 Батьківська оселя Д. Луценко / І. Поклад не вказано     4699
 Безсмертник  не вказано     2727
 Будь моєю долею
 (Я тебе, як мрію, зачарую)
Д. Луценко / О. Кушнарьов не вказано     3429
 Була собі Марієчка О. Матійко / І. Сльота не вказано      3896
 В кінці греблі шумлять верби (народна пісня) не вказано 3      97501
 Варенички В. Крищенко / О. Семенов не вказано    11809
 Від весни до літа В. Крищенко / Л. Нечипорук Я - козачка твоя   2002 1822
 Вітер, вітер коло хати невідомий / невідомий не вказано     659
 Вклонюся тобі В. Крищенко / О. Чухрай не вказано     1132
 Гірка покара Г. Чубач / Л. Єрмаков Я - козачка твоя   2002 2248
 Дарую вам пісню П. Власюк / невідомий не вказано     1563
 Диво всепрощеної любові В. Назаренко / О. Чухрай Я - козачка твоя  2002 810
 Дівочий сон Д. Луценко / О. Чухрай не вказано     2755
 Доля Вкраїни В. Назаренко / О. Чухрай Я - козачка твоя   2002 796
 Доля козака Н. Коломієць / М. Свидюк Моя подруго мила  2008 11358
 Доля у нас - два крила М. Ляпаненко / О. Чухрай Доля у нас - два крила    6885
 Дорога до матері В. Крищенко / О. Злотник Цвіте Черемшина     7734
 Дорога спадщина Д. Луценко / О. Зуєв Як тебе не любити...  2004 2401
 Душі криниця А. Демиденко / О. Морозов не вказано     17985
 Елегія М. Стельмах / П. Майборода не вказано     1374
 Жіноча доля А. Демиденко / О. Морозов Доля у нас - два крила    9881
 Журавка В. Юхимович / О. Білаш не вказано     6712
 Журавлина вірність А. Демиденко / О. Зуєв не вказано    3838
 Звучи, рідна мово А. Демиденко / О. Семенов не вказано    7625
 Земле моя, земле М. Негода / Є. Кухарець не вказано    3432
 Калинове гроно В. Крищенко / Л. Нечипорук Моя подруго мила   2008 1310
 Королева балу Т. Гаєвська / М. Катричко Я - козачка твоя   2002 873
 Кущ осінньої калини М. Луків / О. Бурміцький Я - козачка твоя   2002 2736
 Ластівка Д. Луценко / В. Кулик не вказано     3367
 Лишаймося собою Йосип Фиштик / Людмила Єрмакова не вказано     882
 Любов та весна А. Діброва / А. Діброва Моя подруго мила   2008 1639
 Мамина вишня
 (Знову наснилось дитинство...)
Д. Луценко / А. Пашкевич не вказано 4    1990 46801
 Мамина пісня  не вказано     9257
 Моє рідне село А. Демиденко / О. Зуєв не вказано      27370
 Молодичка В. Котляр / О. Чухрай Цвіте Черемшина      4107
 Моя подруго мила невідомий / невідомий Моя подруго мила   2008 2731
 Моя Україна
 (Золотавий вечір впав...)
М. Бойко / М. Свидюк не вказано     19552
 На Подільськім узвозі невідомий / невідомий Моя подруго мила   2008 231
 Над моєю долею В. Крищенко / Л. Нечипорук Я - козачка твоя   2002 3584
 Наше літо невідомий / невідомий Доля у нас - два крила    831
 Не та ружа (народна пісня) Доля у нас - два крила     9967
 Неділя невідомий / Г. Татарченко Доля у нас - два крила    2229
 Незабутнє
 (Буває в дорозі...)
Д. Луценко / І. Шамо, В. Антипіна не вказано      1310
 Ой, в лісі, лісі (народна пісня) Моя подруго мила  2008 3191
 Ой гарна я, гарна (народна пісня) не вказано 5    13989
 Ой, купила півня А. Лихошвай /  Цвіте Черемшина      1801
 Ой на Горі Два Дубки
 (Пара — любощі: Поцілунки)
(народна пісня) не вказано       49574
 Ой не ходи, Грицю (народна пісня) не вказано      18740
 Ой, піду я, мамо А. Лихошвай / В. Якубович Цвіте Черемшина    1442
 Ой, там у полі тополя (народна пісня) Цвіте Черемшина       3306
 Осінь золота невідомий / невідомий не вказано     2278
 Ось, бач, яка я (народна пісня) Цвіте Черемшина      3630
 П'є журавка воду І. Зінченко / О. Зуєв не вказано       20818
 Пісня про хліб Д. Луценко / А. Пашкевич не вказано      9946
 Пісня рідної землі О. Дмитрієва / Дана Бабич не вказано     1481
 Пісня чистого поля О. Вратарьов / О. Семенов не вказано     1952
 Повернися, соловейку Л. Федорук / А. Пашкевич не вказано      1238
 Полин-трава Л. Вернигора / О. Чухрай Доля у нас - два крила       1480
 Прилетіла зозуленька (народна пісня) Цвіте Черемшина     2295
 Ріднеє село
 (Долі моєї село)
В. Крищенко / О. Осадчий не вказано     4776
 Світи нам, матінко Т. Голобородько / О. Білаш Доля у нас - два крила    1960
 Святий вечір А. Лихошвай, В. Назаренко / О. Чухрай Я - козачка твоя    2002 6496
 Село у долині А. Драгомирецький / О. Чухрай не вказано    2352
 Синьоокі солов'ї М. Шевченко / О. Чухрай Кращі пісні  2006 2066
 Сік землі В. Вихрущ / В. Толмачов не вказано    14121
 Скаче в полі білий кінь А. Лихошвай / невідомий Доля у нас - два крила       3130
 Сонечко любові В. Назаренко / О. Чухрай Я - козачка твоя    2002 1697
 Степом, степом... М. Негода / А. Пашкевич не вказано        89110
 Стремено А. Камінчук / О. Кушнарьов Доля у нас - два крила     2209
 Стяги в'ються малинові Раїса Кириченко / Г. Татарченко не вказано     1305
 Тиха вода (народна пісня) не вказано      26910
 Тополина земля М. Сингаївський / Аркадій Філіпенко не вказано     2556
 Трускавець, Карпати невідомий / невідомий не вказано     296
 Хай святиться ім'я Твоє В. Крищенко / Г. Татарченко не вказано     2086
 Хата моя, біла хата Д. Луценко / А. Пашкевич не вказано      19882
 Храм сповіді й любові невідомий / невідомий не вказано    339
 Хризантема невідомий / невідомий Моя подруго мила   2008 3301
 Цвіте, цвіте черемшина (народна пісня) Цвіте Черемшина     21793
 Ця земля - Україна невідомий / невідомий не вказано     1115
 Чаруєш ти В. Крищенко / Л. Нечипорук Доля у нас - два крила     879
 Чого ж ти, калино А. Демиденко / О. Зуєв Доля у нас - два крила     1623
 Чураївна Станіслав Реп'ях / М. Збарацький не вказано     3956
 Я - Україна! Н. Шакун / В. Соколик Я - козачка твоя  2002 3021
 Я вдячна всім М. Бойко / М. Свидюк Я - козачка твоя   2002 1545
 Я горда жінка В. Крищенко / В. Домшинський Моя подруго мила  2008 2894
 Я козачка твоя Н. Галковська / М. Збарацький не вказано       44055
 Я таке влаштую пекло невідомий / невідомий не вказано     388
 Я твоє останнє літо М. Томенко / А. Пашкевич Доля у нас - два крила     1063
 Я тебе небесною зорею... М. Шевченко / М. Збарацький не вказано     965
 Яблунева доля Д. Луценко / А. Пашкевич Кращі пісні  2006 2760
 Явір і яворина Д. Павличко / О. Білаш не вказано 5   27323
 Аби побачити пояснення малюнків у колонці "Файли", підведіть курсор мишки до малюнка.      
Не знайшли пісні, але самі маєте текст чи аудіо? Додавайте її сюди або надсилайте на емейл!
Таким чином ви долучитеся до розвитку сайту та поділитеся улюбленим текстом з іншими!


Дані додано:  08.09.2004
Відредаґовано: 02.05.2015
Переглядів: 48894  Виправлення та доповнення     ПРАВИЛА!     ДЕ СКАЧАТИ mp3 ?!
[cховати]
11. Egorochek (користувач) 04.03.2012 11:48    
Дуже прошу усіх, хто має пісню Кириченко "ВКЛОНЮСЯ ТОБІ" на вірші В.Крищенко викласти на сайт, або надішліть будь ласка на мою електронну пошту crownking@rambler.ru
Ніяк не можу знайти цю пісню, а вона мені дуже подобається.
0/0

10. Василь (користувач) 09.01.2011 16:26    
хочу найти пісню про сина у виконанні Раїси Кириченко. Там такі слова;сину мій я тобі лиш добру зичу долю ,добре серце ьатимеш в житті а я а япишатимусь тобою.
+1/0

9. Олександр (гість) 17.12.2010 09:37    
сл. Надія Галковська
муз. Микола Збарацький

webmaster: еее... до якої пісні?
0/0

8. Светлана (користувач) 17.11.2010 18:28    
помогите найти минус кириченко сик земли
0/0

7. Ніна Федорівна (гість) 11.10.2010 15:04    
Допоможіть знайти слова з пісні "Балада про синів"я не впевнена чи виконувала її славетна наша землячка Р.Кириченко, але її учениця Наталочка Шинкаренко співає її, а також різні народні колективи на Полтавщині...там слова "Трьох синочків породила мати...ясени піднялися над хатою...як ідуть у безсмертя солдатами,розкажіить розкажіть ясени..."Дякую всім хто відізветься...
0/0

6. Тимофій (гість) 09.04.2010 13:59    
Доброго дня!
Шукаю запис пісні "Вся земля Україна". Цю пісню Р.Кириченко виконувала на концерті до Дня незалежності, здається у 2002 році. Взагалі, цей запис існує?
0/0

5. саня (гість) 22.12.2009 12:51    
з"явмвся сайт Раїси Кириченко http://raisakyrychenko.com.ua/
+1/0

4. Олександр (гість) 03.12.2009 10:41    
Тут її пісні:
http://music.tonnel.ru/?l=music&alb=28292
http://music.tonnel.ru/?l=music&alb=31190
0/0

3. субот елена (гість) 24.11.2009 19:38    
Прошу надіслати пісню:Доля у нас два крила
0/0

2. Ігор (гість) 23.10.2009 21:26    
igorvol52@mail.ru Шукаю і не можу знайти пісню Раїси Кириченко назву її не знаю, але там є такі слова "Моя подруга мила, нас життя поріднило білосніжною вишнею колишнею ти заходиш до хати і в душу мою."
0/0

1. Віра Іванівна Сидоренко (гість) 01.06.2009 19:59    
Добрий день ! Прошу надіслати альбоми Р. Кириченко.
Альбоми:
• Я - козачка твоя
• Кращі пісні
• Доля у нас - два крила
• Українська вишиванка
• Цвіте Черемшина
З повагою, В. Сидоренко
+1/0


  Адреса цієї сторінки: http://www.pisni.org.ua/persons/266.html

 ВХІД
Е-мейл: 
Пароль: 
  Забули пароль?
  
  ПІДПИШІТЬСЯ! ГРУПИ У СОЦМЕРЕЖАХ
FB