На головну сторінку

Раїса КириченкоРаїса Кириченко
http://zn.kiev.ua/
співачка (меццо-сопрано), народна артистка України (1979);

Перейти до списку пісень >>

Альбоми:
  • Я - козачка твоя (2002)
  • Як тебе не любити... (2004)
  • Кращі пісні (2006)
  • Моя подруго мила (2008)
  • Доля у нас - два крила
  • Українська вишиванка
  • Цвіте Черемшина

Дати життя: 14.10.1943 - 09.02.2005
Місце народження: с. Корещина Глобинського р-ну Полтавської обл.

Біографія

Уклін тобі, перлина України, За неповторний, невмирущий спів І нескінченні ті пісні однині, Як пам'ять тих, хто так тебе любив...

У світлий день християнського свята Покрови Матінки Божої – 14 жовтня 1943 року у селі Корещина Глобинського району в родині фронтовика Панаса Коржа та його дружини Марії народилася донечка Рая.

Змалку дівчинка Рая трудилась – носила татові обіди: "Черствий окраєць хліба з часником для мене найсолодшим був сніданком". Вміла все: копати, сапати, пасти, косити, доїти і завжди любила співати: ще маленькою брала батькову гармошку, вилазила на вишню - грала і співала голосно, щоб було чути на все село. У мріях маленька Рая уявляла себе артисткою. Першу співочу практику Раїса Кириченко пройшла у Землянківській школі, в громадському житті якої приймала активну участь. Після закінчення семи класів цієї школи Раїса Опанасівна пішла працювати на ферму, де порала теляток, доїла корів і співала (на фермі дівчата створили хор доярок). Красива, ставна, співуча дівчина привернула увагу професійного музиканта Павла Оченаша, а свято пісні у с. В.-Кринки стало для Раї Корж відправною точкою у світ мистецтва.

У січні 1961 р. співачка стає солісткою народного хору Кременчуцького автомобільного заводу під керівництвом Павла Федоровича Оченаша. Вже з червня 1962 р. працює у професійному колективі – Полтавському жіночому хоровому театралізованому ансамблі "Веселка", концертмейстером якого був Микола Михайлович Кириченко. Цього ж року сталася трагедія - пішов з життя батько співачки.

У листопаді 1962 р. Раїса Опанасівна переїздить на роботу до вокально-хореографічного ансамблю "Льонок" при Житомирській філармонії. А 15 грудня 1963 р. Раїса Опанасівна та Микола Кириченко одружилися.

У травні 1967 р. Раїса Кириченко стає солісткою вокально-хореографічного ансамблю "Веснянка" Херсонської філармонії, а вже з січня 1968 р. – солісткою Черкаського народного хору. І де б вона не працювала, її величності українській пісні віддавала всю себе, її вона не виконувала, а творила, не забувала ніколи маминої настанови "...не співай пісні, які ні про що. Вибирай ті, що западають в людську душу!"

У травні 1973 р. Раїсі Кириченко присвоєно звання "Заслужена артистка України". 1979 р. співачці присвоєно звання Народної артистки України. У лютому 1986 р. Раїсі Кириченко присуджено Державну премію української УРСР імені Т. Г. Шевченка.

Праця в Черкасах набирала обертів, записувалось багато пісень. Маючи вже значний сценічний досвід, співачка організувала власний ансамбль "Калина", потім "Росава". Працювала одночасно з національним оркестром народних інструментів під керівництвом Віктора Гуцала, естрадно - симфонічним оркестром радіо і телебачення з духовим оркестром (виступала в Києві, Криму, по всій Україні, Білорусії).

Її пісні – "Мамина вишня" (Анатолія Пашкевича, Дмитра Луценка), "Світи нам, матінко" (Олександра Білаша, Тамари Голобородько), "Стежина до мами" (Миколи Свидюка, Наталії Коломієць), "Дорога до матері" (Олександра Злотника, Вадима Крищенка) змушують відкладати всі справи і слухати їх, як власне одкровення, згадувати свою матусю, а багатьох і задуматись. Одержували, дякуючи їй нове життя і народні пісні – українська пісня у її виконанні звучала під небом Австралії, Алжиру, Америки, Тунісу, Філіппін, Монголії, Канади... Раїса Кириченко підкорила своїм голосом всю Європу.

Згодом Ф. Т. Моргун запрошує подружжя Кириченків на Полтавщину, і 27 лютого 1987 р. Раїса та Микола Кириченки повернулися з Черкас у Полтаву, а вже у березні створили ансамбль "Чураївна", де Раїса Кириченко була солісткою-вокалісткою. За рік з концертами об' їздили мало не всю Полтавщину. Співпрацювала Раїса Опанасівна з народним хором "Калина" Полтавського педагогічного інституту ім. В. Г. Короленка, яким керує заслужений діяч мистецтв України Григорій Левченко. Навіть випускний іспит (а вона закінчила в 1989 р. Харківський інститут мистецтв ім. І. П. Котляревського) складала диригуючи цим хором.

З вересня 1994 р. співачка працювала викладачем відділу співу Полтавського музичного училища ім. М. В. Лисенка.

Далі був важкий період (з листопада 1996 р. по березень 1997 р.) у житті співачки – її життя висіло на волосинці (тяжка хвороба нирок). Уже мало хто й вірив, що вона виживе. Від'їзд до Німеччини, довгі місяці радикального лікування... Але любов до пісні повернула співачку на сцену – нові пісні, нові сторінки життя.

За клопотанням і участю Раїси Кириченко у Корещині було збудовано церкву Покрови Пресвятої Богородиці (2002 р.), реставровано клуб, відкрито дитячий садок у селі Землянки. У відремонтованому приміщенні стала діяти Землянківська повна середня школа ім. народної артистки України Р. О. Кириченко. У школі запрацював і музичний клас, а подружжя Кириченків подарували музичні інструменти. Для всіх здійснилось ще одне бажання – газифікація осель, школи.

3 березня 1998 р. співачці вручили Орден княгині Ольги ІІІ ступеня, через рік – ІІ ступеня і в березні 2001 р. – І ступеня. А в жовтні 2003 р. Указом Президента України присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави.

9 лютого 2005 року не стало Раїси Кириченко. Попрощатися з нею у будинок Київської Національної філармонії прийшли тисячі людей, а потім її повезуть додому - в Корещину, як вона і заповідала. Її поклали вічно спати поряд з матусею.

Друзями вірними і щирими залишились і по цей день Володимир Пащенко, Микола Ляпаненко, Олексій Чухрай стараннями яких відкрито музей Раїси Кириченко у Полтавському державному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка. і віриться, що постануть і пам'ятники славетній співачці на її рідній землі.

Вона продовжує себе у багатьох тих, кого вчила співати, це і Наталка Шинкаренко з Градизька, учні музичного класу Землянківської школи, що своїми голосочками вдячно славлять Раїсу Панасівну. Це і хор "Калинове гроно" - учасник і переможець багатьох конкурсів, концертів.

Щороку 14 жовтня Землянківська школа гостинно запрошує шанувальників творчості Р. Кириченко на пісенне свято "Не журися, Україно, в тебе добрий рід!". У жовтні 2006 р. в стінах школи відкрито світлицю Раїси Кириченко.

Вікторія Срібна.
Джерело: Музичне краєзнавство Полтавщини: від витоків до сьогодення / Укладачі: Лобач О. О., Халецька Л. Л. - Полтава: ПОІППО, 2009. - 360 с.

Пісня пам'яті Раїси Кириченко: Молитва за козачку

  ПІСНІ
НазваСлова / МузикаАльбомA Файли  Рік  #
 Бабине літо В. Крищенко / Л. Нечипорук Доля у нас - два крила     4155
 Батьківська оселя Д. Луценко / І. Поклад не вказано     5239
 Безсмертник  не вказано     3221
 Будь моєю долею
 (Я тебе, як мрію, зачарую)
Д. Луценко / О. Кушнарьов не вказано     3739
 Була собі Марієчка О. Матійко / І. Сльота не вказано      4963
 В кінці греблі шумлять верби (народна пісня) не вказано 3      105073
 Варенички В. Крищенко / О. Семенов не вказано    13849
 Від весни до літа В. Крищенко / Л. Нечипорук Я - козачка твоя   2002 2215
 Вітер, вітер коло хати невідомий / невідомий не вказано     933
 Вклонюся тобі В. Крищенко / О. Чухрай не вказано     1305
 Гірка покара Г. Чубач / Л. Єрмаков Я - козачка твоя   2002 2485
 Дарую вам пісню П. Власюк / невідомий не вказано     1841
 Диво всепрощеної любові В. Назаренко / О. Чухрай Я - козачка твоя  2002 1046
 Дівочий сон Д. Луценко / О. Чухрай не вказано     3802
 Доля Вкраїни В. Назаренко / О. Чухрай Я - козачка твоя   2002 898
 Доля козака Н. Коломієць / М. Свидюк Моя подруго мила  2008 13261
 Доля у нас - два крила М. Ляпаненко / О. Чухрай Доля у нас - два крила    7909
 Дорога до матері В. Крищенко / О. Злотник Цвіте Черемшина     8620
 Дорога спадщина Д. Луценко / О. Зуєв Як тебе не любити...  2004 2998
 Душі криниця А. Демиденко / О. Морозов не вказано     21262
 Елегія М. Стельмах / П. Майборода не вказано     1878
 Жіноча доля А. Демиденко / О. Морозов Доля у нас - два крила    11099
 Журавка В. Юхимович / О. Білаш не вказано     8362
 Журавлина вірність А. Демиденко / О. Зуєв не вказано    4578
 Звучи, рідна мово А. Демиденко / О. Семенов не вказано    8915
 Земле моя, земле М. Негода / Є. Кухарець не вказано    4754
 Калинове гроно В. Крищенко / Л. Нечипорук Моя подруго мила   2008 1647
 Королева балу Т. Гаєвська / М. Катричко Я - козачка твоя   2002 983
 Кущ осінньої калини М. Луків / О. Бурміцький Я - козачка твоя   2002 3200
 Ластівка Д. Луценко / В. Кулик не вказано     3724
 Лишаймося собою Йосип Фиштик / Людмила Єрмакова не вказано     1262
 Любов та весна А. Діброва / А. Діброва Моя подруго мила   2008 2210
 Мамина вишня
 (Знову наснилось дитинство...)
Д. Луценко / А. Пашкевич не вказано 4    1990 54606
 Мамина пісня  не вказано     9916
 Моє рідне село А. Демиденко / О. Зуєв не вказано      32807
 Молодичка В. Котляр / О. Чухрай Цвіте Черемшина      4931
 Моя подруго мила невідомий / невідомий Моя подруго мила   2008 3356
 Моя Україна
 (Золотавий вечір впав...)
М. Бойко / М. Свидюк не вказано     22723
 На Подільськім узвозі невідомий / невідомий Моя подруго мила   2008 310
 Над моєю долею В. Крищенко / Л. Нечипорук Я - козачка твоя  2002 4463
 Наше літо невідомий / невідомий Доля у нас - два крила    1111
 Не та ружа (народна пісня) Доля у нас - два крила     10766
 Неділя невідомий / Г. Татарченко Доля у нас - два крила    3477
 Незабутнє
 (Буває в дорозі...)
Д. Луценко / І. Шамо, В. Антипіна не вказано      1684
 Ой, в лісі, лісі (народна пісня) Моя подруго мила  2008 3716
 Ой гарна я, гарна (народна пісня) не вказано 5    15343
 Ой, купила півня А. Лихошвай /  Цвіте Черемшина      2247
 Ой на Горі Два Дубки
 (Пара — любощі: Поцілунки)
(народна пісня) не вказано       57917
 Ой не ходи, Грицю (народна пісня) не вказано      22280
 Ой, піду я, мамо А. Лихошвай / В. Якубович Цвіте Черемшина    1780
 Ой, там у полі тополя (народна пісня) Цвіте Черемшина       4473
 Осінь золота невідомий / невідомий не вказано     2767
 Ось, бач, яка я (народна пісня) Цвіте Черемшина      4561
 П'є журавка воду І. Зінченко / О. Зуєв не вказано        24860
 Пісня про хліб Д. Луценко / А. Пашкевич не вказано      11598
 Пісня рідної землі О. Дмитрієва / Дана Бабич не вказано     1784
 Пісня чистого поля О. Вратарьов / О. Семенов не вказано     2908
 Повернися, соловейку Л. Федорук / А. Пашкевич не вказано      1577
 Полин-трава Л. Вернигора / О. Чухрай Доля у нас - два крила       1843
 Прилетіла зозуленька (народна пісня) Цвіте Черемшина     2740
 Ріднеє село
 (Долі моєї село)
В. Крищенко / О. Осадчий не вказано     5807
 Світи нам, матінко Т. Голобородько / О. Білаш Доля у нас - два крила    2322
 Святий вечір А. Лихошвай, В. Назаренко / О. Чухрай Я - козачка твоя    2002 7383
 Село у долині А. Драгомирецький / О. Чухрай не вказано    3933
 Синьоокі солов'ї М. Шевченко / О. Чухрай Кращі пісні  2006 2728
 Сік землі В. Вихрущ / В. Толмачов не вказано    17666
 Скаче в полі білий кінь А. Лихошвай / невідомий Доля у нас - два крила       3988
 Сонечко любові В. Назаренко / О. Чухрай Я - козачка твоя    2002 2259
 Степом, степом... М. Негода / А. Пашкевич не вказано        103053
 Стремено А. Камінчук / О. Кушнарьов Доля у нас - два крила     2712
 Стяги в'ються малинові Раїса Кириченко / Г. Татарченко не вказано     1649
 Тиха вода (народна пісня) не вказано      32328
 Тополина земля М. Сингаївський / Аркадій Філіпенко не вказано     3301
 Трускавець, Карпати невідомий / невідомий не вказано     395
 Хай святиться ім'я Твоє В. Крищенко / Г. Татарченко не вказано     2480
 Хата моя, біла хата Д. Луценко / А. Пашкевич не вказано      23441
 Храм сповіді й любові невідомий / невідомий не вказано    417
 Хризантема невідомий / невідомий Моя подруго мила   2008 4101
 Цвіте, цвіте черемшина (народна пісня) Цвіте Черемшина     27963
 Ця земля - Україна невідомий / невідомий не вказано     1438
 Чаруєш ти В. Крищенко / Л. Нечипорук Доля у нас - два крила     1170
 Чого ж ти, калино А. Демиденко / О. Зуєв Доля у нас - два крила     1921
 Чураївна Станіслав Реп'ях / М. Збарацький не вказано     5124
 Я - Україна! Н. Шакун / В. Соколик Я - козачка твоя  2002 3705
 Я вдячна всім М. Бойко / М. Свидюк Я - козачка твоя   2002 1778
 Я горда жінка В. Крищенко / В. Домшинський Моя подруго мила  2008 3474
 Я козачка твоя Н. Галковська / М. Збарацький не вказано       54510
 Я таке влаштую пекло невідомий / невідомий не вказано     478
 Я твоє останнє літо М. Томенко / А. Пашкевич Доля у нас - два крила     1325
 Я тебе небесною зорею... М. Шевченко / М. Збарацький не вказано     1070
 Яблунева доля Д. Луценко / А. Пашкевич Кращі пісні  2006 3221
 Явір і яворина Д. Павличко / О. Білаш не вказано 5   32993
 Аби побачити пояснення малюнків у колонці "Файли", підведіть курсор мишки до малюнка.      
Не знайшли пісні, але самі маєте текст чи аудіо? Додавайте її сюди або надсилайте на емейл!
Таким чином ви долучитеся до розвитку сайту та поділитеся улюбленим текстом з іншими!


Дані додано:  08.09.2004
Відредаґовано: 02.05.2015
Переглядів: 52100  Виправлення та доповнення     ПРАВИЛА!     ДЕ СКАЧАТИ mp3 ?!
[cховати]
11. Egorochek (користувач) 04.03.2012 11:48    
Дуже прошу усіх, хто має пісню Кириченко "ВКЛОНЮСЯ ТОБІ" на вірші В.Крищенко викласти на сайт, або надішліть будь ласка на мою електронну пошту crownking@rambler.ru
Ніяк не можу знайти цю пісню, а вона мені дуже подобається.
0/0

10. Василь (користувач) 09.01.2011 16:26    
хочу найти пісню про сина у виконанні Раїси Кириченко. Там такі слова;сину мій я тобі лиш добру зичу долю ,добре серце ьатимеш в житті а я а япишатимусь тобою.
+1/0

9. Олександр (гість) 17.12.2010 09:37    
сл. Надія Галковська
муз. Микола Збарацький

webmaster: еее... до якої пісні?
0/0

8. Светлана (користувач) 17.11.2010 18:28    
помогите найти минус кириченко сик земли
0/0

7. Ніна Федорівна (гість) 11.10.2010 15:04    
Допоможіть знайти слова з пісні "Балада про синів"я не впевнена чи виконувала її славетна наша землячка Р.Кириченко, але її учениця Наталочка Шинкаренко співає її, а також різні народні колективи на Полтавщині...там слова "Трьох синочків породила мати...ясени піднялися над хатою...як ідуть у безсмертя солдатами,розкажіить розкажіть ясени..."Дякую всім хто відізветься...
0/0

6. Тимофій (гість) 09.04.2010 13:59    
Доброго дня!
Шукаю запис пісні "Вся земля Україна". Цю пісню Р.Кириченко виконувала на концерті до Дня незалежності, здається у 2002 році. Взагалі, цей запис існує?
0/0

5. саня (гість) 22.12.2009 12:51    
з"явмвся сайт Раїси Кириченко http://raisakyrychenko.com.ua/
+1/0

4. Олександр (гість) 03.12.2009 10:41    
Тут її пісні:
http://music.tonnel.ru/?l=music&alb=28292
http://music.tonnel.ru/?l=music&alb=31190
0/0

3. субот елена (гість) 24.11.2009 19:38    
Прошу надіслати пісню:Доля у нас два крила
0/0

2. Ігор (гість) 23.10.2009 21:26    
igorvol52@mail.ru Шукаю і не можу знайти пісню Раїси Кириченко назву її не знаю, але там є такі слова "Моя подруга мила, нас життя поріднило білосніжною вишнею колишнею ти заходиш до хати і в душу мою."
0/0

1. Віра Іванівна Сидоренко (гість) 01.06.2009 19:59    
Добрий день ! Прошу надіслати альбоми Р. Кириченко.
Альбоми:
• Я - козачка твоя
• Кращі пісні
• Доля у нас - два крила
• Українська вишиванка
• Цвіте Черемшина
З повагою, В. Сидоренко
+1/0  Адреса цієї сторінки: https://www.pisni.org.ua/persons/266.html

 ВХІД
Е-мейл: 
Пароль: 
  Забули пароль?
  
  ПІДПИШІТЬСЯ! ГРУПИ У СОЦМЕРЕЖАХ
FB