На головну сторінку

Богдан Весоловський



Богдан Весоловський

Перейти до списку пісень >>

Дати життя: 30.05.1915 - 1971

Біографія

Одного осіннього дня 1937 року на вітрині львівської книгарні Наукового товариства ім. Т. Шевченка з'явилося нове видання. Воно відразу привернуло увагу львів'ян, хоч не було ані респектабельним науковим дослідженням, ані об'ємистим твором красного письменства. Новинка мала досить великий формат, але вміщувалася лише на кількох сторінках і являла собою ніщо інше як видрук нот і тексту естрадної пісні "Прийде ще час". На виконаній у модерному стилі обкладинці повідомлялося, що музику написав Богдан Весоловський.

Меломани охоче розкуповували пісню, адже тоді вона була у всіх "на слуху". Її можна було почути і в публічному концерті, і на студентській забаві, і у вічно музикуючих домах галицьких співолюбних українців. "Прийде ще час і ти затужиш ще за мною"... Сентиментальні слова вірша, одягнені в звукові шати ритмічного танґо, поривали до мрій, розбурхували фантазію, кликали до танцю. Це було так співзвучно з тим, що лунало з радіо, показувалося на екранах кінотеатрів, описувалося в новітніх повістях та романах.

30-ті роки! Тоді всім здавалося, що людство досягло апогею свого технічного і духовного розвитку. Молоді, що вчилася у вищих школах і мріяла своєю працею прислужитися народу, це додавало сил і впевненості. Таким же впевненим у собі був і автор пісні 22-річний студент права Львівського університету, а водночас учень Вищого музичного інституту ім. Миколи Лисенка та заповзятий учасник популярної на той час молодіжної "Капели Яблонського" Богдан Весоловський. Середнього зросту, з виразовим обличчям, на якому світилися вогнем допитливості великі добрі очі, жартун і дотепник, він завжди був у всіх на виду. Вже перші комрозиторські напрацювання принесли Богданові славу. Його впізнавали на вулицях, називаючи при цьому створені ним пісні, що повселюдно співалися: "Прийде ще час", "Ти і твої чорні очі", "Усміх"... Здавалося, що щасливе музичне майбутнє само стелиться під ноги Богдана Весоловського, і, що невдовзі Україна в його особі матиме потужну силу в царині легкого, як тоді казали, жанру музики. Та нараз життєва дорога молодого музики круто повертається. Здобувши правничу і музичну освіти, він виїздить у 1938 році до Закарпаття - тодішнього острівця української незалежності. Після цього він вже ніколи не повернувся додому. Політичні переслідування змусили його податися на чужину. Там і проминуло все життя. У Відні захистив докторську дисертацію і розпочав трудову діяльність. У Канаді її продовжив, розвинув і завершив. Помер у Монреалі 1971 року. Та де б не жив, і де б не працював Богдан Весоловський, змістом його життя була музика. Він організовував оркестри, сам брав участь у них як акордеоніст, піаніст, співак; видавав ноти і займався грамзаписом власних творів. І писав пісні. Пісні, пісні, пісні...

Пісенна спадщина композитора нараховує понад 100 позицій. У першому періоді творчості вони написані, в основному, за еталоном тогочасної західної естрадної музики, в манері, якою він почав писати ще у Львові. Танцювальні ритми танґо, фокстроту, легкого вальсу були тут домінуючими. Невеличкий поетичний текст лише підкреслював жанрово-прикладні підвалини твору. Змістом віршових текстів цих пісень була переважно любовна лірика. Та багатий внутрішній світ композитора, рівно як і обставини, в яких він опинився, спричинилися до того, що деякі пісні, хоч і перебували у сфері інтимних почуттів та популярних танцювальних ритмів, набували яскравого громадянського звучання. Такими піснями є, зокрема, "Лети, тужлива пісне" - своєрідний гимн української повоєнної еміґрації в Канаді та "Чар карпатських гір" - гимн красі клаптику рідної землі.

Багато пісень написав композитор на тексти українських поетів з материкової України. Ці пісні створювалися у той час, коли Б. Весоловський працював головним редактором української редакції Канадського радіо. Тоді він мав додаткові можливості читати українські журнали, і зокрема літературні. Там він, завжди спраглий на досконалі поетичні тексти, міг добирати для своєї роботи поезії. Особливо припали йому до вподоби вірші Володимира Сосюри. З десяток пісень, написані ним на твори цього видатного поета-лірика, розкривають різні життєві ситуації, різні характери, різні стани людської душі. Не оминув увагою композитор і твори менш відомих, часто ще зовсім молодих поетів, які полонили його небуденністю думки, свіжою пі-сенністю.

Приглядаючись до створеного композитором на вірші поетів з України, можна припустити, що Богдан Весоловський був також зорієнтований і в основних тенденціях розвитку тогочасного пісенного жанру в Україні. Принаймні, не викликає сумніву, що йому були знайомі пісні П. Майбороди, А. Кос-Анатольського, І. Шамо. Як і в піснях цих авторів, танцювальна ритміка тут не є визначальною і звучить не ізольовано від змісту поезії. Пісні внаслідок цього стають мелодійнішими, тонкіше виражають зміст оспіваної поезії. Це все ще раз підкреслює те, що перебуваючи у вимушеній еміґрації, Богдан Весоловський мислив себе тільки у духовному контексті України, працював і далі для рідної землі.

Про такі творчі постаті, як Богдан Весоловський тепер модно говорити, що "мистець повертається в Україну, на Батьківщину". Але якщо бути докладним, то слід визнати, що пісенний доробок Богдана Весоловського, хоч і в неповному обсязі, але ніколи не покидав України. Принаймні ті пісні, що він писав у тридцятих роках у Львові та своєму рідному Стрию, залишилися побутувати тут в усній традиції і залюбки співалися при домашньому музикуванні. Лунали вони зрідка і зі сцени, але при цьому, правда, прізвище автора через відомі політичні обставини не називалося. Це можна було спостерігати і в 50-х, і в 60-х, і навіть у 70-х роках. Але голосно заявка на відродження творчості та імені Богдана Весоловського пролунала лише в другій половині 80-х років. Саме тоді на одному з концертів гурту "Львівське ретро", де лунали пісні Богдана Весоловського, його ім'я вперше було названо серед тих, хто ніс славу масовій культурі довоєнного Львова.

Естрадна пісня - мінливий жанр. Вона легко піддається моді, змінює свої виразові засоби, стиль, форму. Те, що захоплювало людей в піснях вчора, може лишити їх байдужими сьогодні, а завтра може зовсім забутися. Не забувається одне - вічні прояви любови, добра, краси. Не забуваються і конкретні прояви епохи, що так яскраво відображуються у побутових жанрах мистецтва, зокрема у піснях. У цьому відношенні пісні Богдана Весоловського становитимуть для українців постійний інтерес як документ епохи і як джерело емоційних переживань людини.

Нагадаймо, принагідно, що і сам композитор не піддавався течіям швидкоминучої моди. Адже він пережив і бум народження рок-енд-ролу, і сильні заявки ліричної ансамблево-електронної музики. Богдан Весоловський залишився при тому вірним собі, вірним своїй молодості, вірним Україні. Тим, власне, і є цінною для нас його пісенна спадщина. Вона має в собі достатньо потенціалу, щоб стати активним чинником українського музично-культурного процесу.

Високоерудованому і товариському Богданові Весоловському не бракувало на життєвій дорозі добрих друзів. Але найвідданішим його приятелем, однодумцем і натхненником була дружина пані Олена з Охримовичів, яка, проживаючи і надалі в канадському місті Монреалі, є берегинею пісні композитора і пам'яті про нього. Пропоноване аматорам музики перше збірне видання творів Б. Весоловського здійснюється при її безпосередній участі. Адже саме вона, п. Олена Весоловська, надала в розпорядження упорядника збірки необхідні нотні першодруки та рукописи творів свого покійного чоловіка. За це їй - низький уклін. З особливою вдячністю належить назвати і подружжя з Чікаго (США) п.п. Орисю та Бориса Антоновичів, які, відчуваючи любов до творчості свого краянина і вболіваючи за долю української культури, перетворили задуми пошановувачів спадщини композитора у завершену реальність друкованої акції.

Збірка "Прийде ще час..." виходить у світ через 65 років після того, як у Львові з'явилися перші публікації пісень нашого славного пісняра. Та на цей раз пісні Богдана Весоловського залишаться в Україні назавжди, вони знайдуть тут нових виконавців та прихильників і ще довго хвилюватимуть серця людей своїми романтичними поривами, мелодійністю та задушевністю. Прийшов час...

Олександр Зелінський

Джерело: Весоловський Б. Прийде ще час: Пісні і танцювальні мелодії. Ч. 1./ Упоряд.-ред. О. Зелінський; Ілюстрації М. Зелінської. - Львів, 2001.

  ПІСНІ
НазваСлова / МузикаАльбомA Файли  Рік  #
 Багряна осінь Д. Мегелик / Б. Весоловський     4641
 Березень В. Коломієць / Б. Весоловський     4077
 Берізка Б. Весоловський / О. Скрипка    1899
 Берізка Б. Весоловський /  5   1669
 Бродяга
 (повільний вальс)
Є. Костюк / Б. Весоловський     3907
 Бували дні
 (танго)
Шад / Б. Весоловський    4452
 Була дівчина, як цукорок
 (фокстрот)
Б. Весоловський / Б. Весоловський     5109
 Було не тужити
 (Не думалось ніколи)
 (танго)
Б. Весоловський / Б. Весоловський +   5925
 В альбом Б. Мазепа / Б. Весоловський    2026
 В кафе
 (вальс)
О. Олесь / Б. Весоловський    4223
 Велике місто Б. Весоловський / О. Скрипка 5  2412
 Верба Н. Приходько / Б. Весоловський    4086
 Вина, вина, дівчино
 (вальс)
С. Чарнецький / Б. Весоловський    2897
 Гей-га
 (танго-серенада)
Б. Весоловський / Б. Весоловський     2432
 Дівоча В. Колодій / Б. Весоловський    2532
 Закохана Киянка І. Баштовий / Б. Весоловський     1886
 І знову осінь Б. Весоловський / О. Скрипка     2165
 І знову осінь Б. Весоловський /  5   1212
 І ти прийшла В. Сосюра / Б. Весоловський, О. Моргаєнко +   4539
 Катеринка Б. Нижанківський / Б. Весоловський    1263
 Кожний раз Б. Весоловський / Б. Весоловський     1223
 Коли достигнуть яблука в саду М. Воньо / Б. Весоловський     1456
 Колискова
 (Тиха ніч за вікном манить...)
Б. Весоловський / Б. Весоловський    9926
 Космічні світи О. Підсуха / Б. Весоловський     2033
 Лети, тужлива пісне
 (танго-пісня)
Б. Весоловський / Б. Весоловський       7270
 Лиш тебе одну Б. Весоловський / Б. Весоловський    537
 Мов поцілунок сонця Б. Весоловський / Б. Весоловський    796
 Мрії Д. Загул / Б. Весоловський     801
 На білу гречку впали роси М. Рильський / Б. Весоловський    5231
 Намалюй мені ніч
 (повільний вальс)
М. Петренко / Б. Весоловський    15548
 Не дивись на годинник
 (повільний вальс)
Н. Щербань / Б. Весоловський     1353
 Не забудь
 (Калина стоїть над водою...)
В. Сосюра / Б. Весоловський    3891
 Не питай В. Ткаченко / Б. Весоловський     2366
 Не плачте, рожі
 (танго-пісня)
Б. Весоловський / Б. Весоловський     5919
 Одинокий риболов А. М'ястківський / Б. Весоловський    318
 Онученько люба В. Сосюра / Б. Весоловський     2377
 Очі О. Богачук / Б. Весоловський     473
 Параска Б. Весоловський / О. Скрипка    3223
 Пісня Д. Загул / Б. Весоловський     1485
 Подай рученьку
 (танго)
Б. Весоловський / Б. Весоловський    3892
 Подаруй мені Карпати В. Григорак / Б. Весоловський     3057
 Прийде ще час...
 (танго)
Б. Весоловський / Б. Весоловський 5      24241
 Радий би я залюбитись в тобі
 (танго)
Б. Весоловський / Б. Весоловський    2639
 Самітне серце О. Федейко / Б. Весоловський     1735
 Серце Б. Весоловський / Б. Весоловський    1816
 Синії очі В. Сосюра / Б. Весоловський    1972
 Скільки рік, скільки гір В. Сосюра / Б. Весоловський     2825
 Соняшник В. Сосюра / Б. Весоловський     4956
 Спи, моя кохана В. Сосюра / Б. Весоловський    5850
 Ти з любови собі не жартуй
 (фокстрот)
Б. Весоловський / Б. Весоловський     11033
 Ти завітав В. Ткаченко / Б. Весоловський    365
 Ти і твої чорні очі
 (танго)
Я. Масляк / Б. Весоловський    3201
 Ти приходиш до мене щоночі Д. Загул / Б. Весоловський      8657
 Тихо без слів І. Патоля / Б. Весоловський    1661
 У горах В. Ткаченко / Б. Весоловський     2395
 Усміх твій
 (танго)
Я. Масляк / Б. Весоловський    15308
 Чар Карпатських гір
 (повільний вальс)
Б. Весоловський / Б. Весоловський    2322
 Чи винен я? Б. Весоловський / Б. Весоловський    1975
 Чи знаєш ти?
 (повільний вальс)
Б. Весоловський / Б. Весоловський    2353
 Чи справді?
 (танго)
Б. Весоловський / Б. Весоловський    4017
 Чудовий сон
 (танго)
Б. Весоловський / Б. Весоловський     3216
 Щоночі
 (повільний вальс)
В. Дан / Б. Весоловський     2067
 Я знов тобі М. Масло / Б. Весоловський    2770
 Я знов тобі Г. Чубач / Б. Весоловський    8575
 Я люблю П. Воронько / Б. Весоловський    4074
 Як знайдеш ти когось
 (повільний вальс)
Б. Весоловський / Б. Весоловський     3537
 Як почуєш Б. Весоловський / Б. Весоловський 5  3915
 Як тебе не любити
 (танго)
Б. Весоловський / Б. Весоловський       12347
 Аби побачити пояснення малюнків у колонці "Файли", підведіть курсор мишки до малюнка.      
Не знайшли пісні, але самі маєте текст чи аудіо? Додавайте її сюди або надсилайте на емейл!
Таким чином ви долучитеся до розвитку сайту та поділитеся улюбленим текстом з іншими!


Дані ввела: Rox  21.05.2004
Відредаґовано: 03.11.2009
Переглядів: 34049



  Виправлення та доповнення     ПРАВИЛА!     ДЕ СКАЧАТИ mp3 ?!
[cховати]
1. bohdanzsvobody (гість) 11.03.2011 16:03    
Proponuyu dvi pisni Bohdana Vesolovskoho z moyeyi kolekstsiyi:

http://www.youtube.com/user/HumanitarianEclectic?feature=mhum#p/a/u/1/2t0JS0bI0Xc

http://www.youtube.com/user/HumanitarianEclectic?feature=mhum#p/a/u/0/9LKH7Ewkdig

Bude bilshe.
0/0



  Адреса цієї сторінки: https://www.pisni.org.ua/persons/209.html

 ВХІД
Е-мейл: 
Пароль: 
  Забули пароль?
  
  ПІДПИШІТЬСЯ! ГРУПИ У СОЦМЕРЕЖАХ
FB