На головну сторінку

Олександр КониськийПисьменник, публіцист, педагог, громадський діяч

Перейти до списку пісень >>

Дати життя: 1836 - 1900

Біографія

Літературні псевдоними О.Верниволя, Ф. Ґоровенко, В. Буркун, Перебендя, О. Хуторянин та ін.

Народився у с. Переходівка (тепер Ніжинського р-ну Чернігівської обл.). Друкуватися почав у "Черниговском Листке" (1858). К. вів велику і різноманітну громадську роботу. У Полтаві, де він служив, організував недільні школи, писав для них підручники. В пресі опублікував ряд статей на церковні теми. Брав участь у роботі київської Громади, організовував недільні школи. Як член київської міської ради домагався введення у школах української мови. О.Кониський налагоджував зв'язки з українськими діячами у Галичині. У зв'язку з переслідуванням царизмом українських діячів (1863), О.Кониський був висланий у Вологду, а потім - Тотьму. З 1865 жив за кордоном. Тісно зійшовся з національними українськими діячами Галичини. У 1872 повернувся до Києва, де працював у "Киевском Телеграфе". О.Кониський був одним з фундаторів Літературного Товариства ім. Т. Шевченка у Львові (1873), а пізніше - ініціатором перетворення його у Наукове Товариство ім. Т.Шевченка.

Літературну діяльність почав у 1858. У поезіях, повістях, драмах, оповіданнях обстоював українську національну ідею, проголошував теорію малих діл. Автор популярних поезій: "Я не боюсь тюрми і ката", "На похорони Т. Шевченка", ін. В оповіданнях О.Кониський піднімає проблему соціального й національного гноблення України у царській Росії ("Півнів празник", "Млин", "Спокуслива нива"), народного побуту ("Хвора душа", "Старці", "За кригою"). В повістях "Семен Жук і його родичі" та "Юрій Ґоровенко" подав образи українських національних інтелігентів, просвітян-культурників. Помер у Києві.

О.Кониський - автор ґрунтовної біографії Шевченка, яка не втратила свого значення і нині: "Тарас Шевченко - Грушівський". Хроніка його життя", т. 1-2 (1818-1902). Для недільних шкіл К. видав популярні книжки й підручники ("Українські прописи" (1862), "Арифметика, або щотриця" (1863), "Перша граматика, або читання" (1863). Від кін. 1920-х рр. твори О.Кониського в СРСР знаходились під забороною (за винятком кількох поезій), а радянське літературознавство відносило О.Кониського до "націоналістів".

Джерело: http://www.mincult.gov.ua/

  ПІСНІ
НазваСлова / МузикаАльбомA Файли  Рік  #
 Боже великий, єдиний
 (Церковний гімн України)
О. Кониський / М. Лисенко       516205
 І молилася я
 (Високоповажаній Сальомеї Крушельницькій)
О. Кониський / О. Нижанківський      1417
 Тюрма за волю
 (Я не боюсь тюрми і ката)
О. Кониський /     2037
 Аби побачити пояснення малюнків у колонці "Файли", підведіть курсор мишки до малюнка.      
Не знайшли пісні, але самі маєте текст чи аудіо? Додавайте її сюди або надсилайте на емейл!
Таким чином ви долучитеся до розвитку сайту та поділитеся улюбленим текстом з іншими!


Дані додано:  25.10.2003
Відредаґовано: 08.12.2011
Переглядів: 9776  Виправлення та доповнення     ПРАВИЛА!     ДЕ СКАЧАТИ mp3 ?!
[cховати]
1. Yurk0 (гість) 09.12.2011 08:14    
У переліку пісень не відображаються:
http://www.pisni.org.ua/songs/83116.html
http://www.pisni.org.ua/songs/468532.html
0/0  Адреса цієї сторінки: https://www.pisni.org.ua/persons/154.html

 ВХІД
Е-мейл: 
Пароль: 
  Забули пароль?
  
  ПІДПИШІТЬСЯ! ГРУПИ У СОЦМЕРЕЖАХ
FB